UK Postcode NE49 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode NE49 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in Northumberland, England that have NE49 in their UK Postcode include:
• Haltwhistle • Melkridge • Plenmeller • Rowfoot • Stonehouse •
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 804 ft (245 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,138 ft (347 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,460 ft (445 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,480 ft (451 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.75 miles (19 km) |
| Ascent: | 1,943 ft (592 m) |
| Time: | 6.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 1,628 ft (496 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 1,325 ft (404 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 479 ft (146 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 643 ft (196 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 821 ft (250 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 798 ft (243 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,408 ft (429 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 1,359 ft (414 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 571 ft (174 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11 miles (17.5 km) |
| Ascent: | 1,766 ft (538 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 20 miles (32 km) |
| Ascent: | 2,905 ft (885 m) |
| Time: | 10 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.28 miles (10 km) |
| Ascent: | 666 ft (203 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 1,293 ft (394 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 2,002 ft (610 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.75 miles (20.5 km) |
| Ascent: | 1,759 ft (536 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,378 ft (420 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 945 ft (288 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11 miles (17.5 km) |
| Ascent: | 2,288 ft (697 m) |
| Time: | 6.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.5 miles (18.5 km) |
| Ascent: | 1,631 ft (497 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 14 miles (22.5 km) |
| Ascent: | 1,904 ft (580 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,287 ft (392 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,651 ft (503 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 14 miles (22.5 km) |
| Ascent: | 1,979 ft (603 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.75 miles (17 km) |
| Ascent: | 2,437 ft (743 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 15.75 miles (23.5 km) |
| Ascent: | 1,835 ft (559 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints