UK Postcode DL12 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode DL12 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in County Durham, England that have DL12 in their UK Postcode include:
• Barnard Castle • Boldron • Bowbank • Bowes • Brignall • Cotherstone • Eggleston • Forest-in-Teesdale • Gilmonby • Grassholme • Greta Bridge • Holwick • Hunderthwaite • Hury • Kinninvie • Langdon Beck • Lartington • Mickleton • Middleton-in-Teesdale • Newbiggin • Romaldkirk • Scargill • Stainton • Startforth • Thringarth • Westwick • Whorlton • Wycliffe •
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 988 ft (301 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,730 ft (527 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,172 ft (357 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 17.5 miles (28 km) |
| Ascent: | 1,591 ft (485 m) |
| Time: | 7.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,231 ft (375 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 12.5 miles (20 km) |
| Ascent: | 1,279 ft (390 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 11 miles (17 km) |
| Ascent: | 1,246 ft (380 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.5 miles (17 km) |
| Ascent: | 853 ft (260 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,093 ft (333 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14 miles (22.5 km) |
| Ascent: | 1,743 ft (531 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 1,805 ft (550 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 1,870 ft (570 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,674 ft (411 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 12.75 miles (20.5 km) |
| Ascent: | 1,935 ft (590 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,674 ft (510 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 11.25 miles (18 km) |
| Ascent: | 2,091 ft (637 m) |
| Time: | 6.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 11 miles (17.5 km) |
| Ascent: | 2,681 ft (817 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14 miles (22.5 km) |
| Ascent: | 1,979 ft (603 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,651 ft (503 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 15.75 miles (23.5 km) |
| Ascent: | 1,835 ft (559 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,345 ft (410 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,287 ft (392 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14 miles (22.5 km) |
| Ascent: | 1,904 ft (580 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 11.5 miles (18.5 km) |
| Ascent: | 1,631 ft (497 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 1,467 ft (447 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,083 ft (330 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 12.5 miles (20 km) |
| Ascent: | 2,127 ft (648 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 13.75 miles (22 km) |
| Ascent: | 2,507 ft (764 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,182 ft (360 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 15.75 miles (25 km) |
| Ascent: | 2,918 ft (889 m) |
| Time: | 8.75 hrs |
| Grade: |  |