Twenty-four easy to follow walks from Braithwaite Bridges Campsite, Braithwaite, The Lake District, Cumbria, England
To reach Braithwaite Bridges Campsite, Braithwaite, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N54.60214 and Lon = W3.18763 or postcode: CA12 5TD
Not familiar with this campsite?
Twenty-four easy to follow walks from Braithwaite Bridges Campsite, Braithwaite, The Lake District, Cumbria, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 2 miles (3 km) |
| Ascent: | 413 ft (126 m) |
| Time: | 1 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 361 ft (110 m) |
| Time: | 2 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14 km) |
| Ascent: | 131 ft (40 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 649 ft (198 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 1,230 ft (375 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 941 ft (287 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 3.75 miles (6 km) |
| Ascent: | 1,628 ft (496 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 900 ft (274 m) |
| Time: | 3.24 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,250 ft (381 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 2,512 ft (766 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 2,257 ft (688 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 3,013 ft (918 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 3,585 ft (1,093 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 3,840 ft (1,170 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 2,850 ft (869 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 3,306 ft (1,008 m) |
| Time: | 6.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.5 miles (18.5 km) |
| Ascent: | 3,214 ft (980 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 3,529 ft (1,076 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 3,349 ft (1,082 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12 miles (19 km) |
| Ascent: | 4,152 ft (1,266 m) |
| Time: | 8½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 4,641 ft (1,414 m) |
| Time: | 8½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12 miles (19 km) |
| Ascent: | 5,261 ft (1,603 m) |
| Time: | 9.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 15.25 miles (24.5 km) |
| Ascent: | 5,458 ft (1,663 m) |
| Time: | 11 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 5,409 ft (1,648 m) |
| Time: | 11 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints