UK Postcode YO42 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode YO42 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in East Riding of Yorkshire, England that have YO42 in their UK Postcode include:
• Barmby Moor • Bielby • Everingham • Hayton • Huggate • Laytham • Melbourne • Meltonby • Pocklington • Storwood •
Vital Statistics:
| Length: | 5.25 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 380 ft (116 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 590 ft (180 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,089 ft (332 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 623 ft (190 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.75 miles (20.5 km) |
| Ascent: | 1,056 ft (322 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 1,355 ft (413 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.75 miles (11 km) |
| Ascent: | 696 ft (212 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 683 ft (208 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,598 ft (487 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.5 miles (10.5 km) |
| Ascent: | 932 ft (284 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 689 ft (210 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 1,398 ft (426 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 880 ft (268 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 935 ft (285 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,057 ft (322 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 33 ft (10 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 331 ft (101 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 210 ft (64 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 404 ft (123 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 515 ft (157 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,234 ft (376 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,805 ft (550 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 407 ft (124 m) |
| Time: | 2 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 3.75 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 673 ft (205 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,118 ft (360 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.5 miles (18.5 km) |
| Ascent: | 1,674 ft (510 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 1,152 ft (351 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.5 miles (10.5 km) |
| Ascent: | 1,178 ft (359 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.5 miles (10.5 km) |
| Ascent: | 647 ft (197 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 571 ft (174 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints