UK Postcode DG16 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode DG16 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in Dumfries and Galloway, Scotland that have DG16 in their UK Postcode include:
• Gretna • Gretna Green • Rigg • Springfield •
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 958 ft (292 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,917 ft (584 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14.75 miles (23.5 km) |
| Ascent: | 2,609 ft (795 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 13.75 miles (22 km) |
| Ascent: | 1,861 ft (567 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 758 ft (231 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 2,018 ft (615 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 584 ft (178 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,480 ft (451 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 11.75 miles (19 km) |
| Ascent: | 1,943 ft (592 m) |
| Time: | 6.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 2,198 ft (670 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 10.5 miles (17 km) |
| Ascent: | 2,903 ft (885 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 12.25 miles (19.5 km) |
| Ascent: | 3,062 ft (933 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 2,624 ft (800 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,292 ft (394 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 3,482 ft (1,061 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 2,832 ft (863 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 2,018 ft (615 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,877 ft (572 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,860 ft (567 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 14 miles (22.5 km) |
| Ascent: | 2,978 ft (908 m) |
| Time: | 8.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 2,140 ft (652 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 1,293 ft (394 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 2,009 ft (612 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 2,002 ft (610 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 2,793 ft (851 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 1,503 ft (458 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 3,070 ft (936 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 2,453 ft (748 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 11 miles (17.5 km) |
| Ascent: | 3,264 ft (995 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 2,919 ft (890 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |