UK Postcode LD1 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode LD1 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in Powys, Wales that have LD1 in their UK Postcode include:
• Abbeycwmhir • Argoed Mill • Betws Disserth • Cregrina • Crossgates • Crossway • Crug • Disserth • Dolau • Elan Village • Fron • Glascwm • Gwystre • Howey • Hundred House • Llaithddu • Llanbadarn Fynydd • Llanbister • Llanddewi Ystradenni • Llandegley • Llandrindod Wells • Llanfihangel Rhydithon • Llansantffraed-in-Elvel • Llanwrthwl • Llanyre • Nant-glas • Nantmel • Nant-y-groes • Newbridge on Wye • Penybont • Ridgebourne •
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,963 ft (598 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,575 ft (480 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,588 ft (484 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 11 miles (17.5 km) |
| Ascent: | 1,900 ft (579 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 1,555 ft (474 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,942 ft (592 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 1,194 ft (364 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 410 ft (125 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 1,526 ft (465 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14 miles (22.5 km) |
| Ascent: | 2,808 ft (856 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 2,093 ft (638 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 2,050 ft (625 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 2,353 ft (717 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8 miles (12 km) |
| Ascent: | 2,629 ft (801 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 2,539 ft (774 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 2,288 ft (697 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.5 miles (17 km) |
| Ascent: | 3,256 ft (992 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6.5 miles (10.5 km) |
| Ascent: | 853 ft (260 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,004 ft (306 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,526 ft (465 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 880 ft (268 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,736 ft (529 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 2,009 ft (612 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 3.75 miles (6 km) |
| Ascent: | 1,099 ft (335 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 2,330 ft (710 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 13.5 miles (21.5 km) |
| Ascent: | 3,175 ft (968 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 12 miles (19 km) |
| Ascent: | 2,637 ft (804 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 11 miles (17.5 km) |
| Ascent: | 2,430 ft (741 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 1,879 ft (573 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 13.25 miles (21 km) |
| Ascent: | 3,397 ft (1,035 m) |
| Time: | 8.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf