Eighteen easy to follow walks from Hollows Farm Campsite, Grange (Borrowdale), The Lake District, Cumbria, England
To reach Hollows Farm Campsite, Grange (Borrowdale), in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N54.54736 and Lon = W3.1585 or postcode: CA12 5UQ
Not familiar with this campsite?
Eighteen easy to follow walks from Hollows Farm Campsite, Grange (Borrowdale), The Lake District, Cumbria, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14 km) |
| Ascent: | 131 ft (40 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 649 ft (198 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 3.5 miles (5.5 km) |
| Ascent: | 906 ft (276 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,031 ft (314 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,384 ft (422 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 886 ft (270 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 1,861 ft (567 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 2,780 ft (847 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 2,419 ft (737 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 2,512 ft (766 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 3,585 ft (1,093 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.25 miles (18 km) |
| Ascent: | 3,371 ft (1,027 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.5 miles (17 km) |
| Ascent: | 3,384 ft (1,031 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 3,349 ft (1,082 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12 miles (19 km) |
| Ascent: | 4,152 ft (1,266 m) |
| Time: | 8½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12 miles (19 km) |
| Ascent: | 3,502 ft (1,067 m) |
| Time: | 7.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.25 miles (19.5 km) |
| Ascent: | 3,781 ft (1,152 m) |
| Time: | 8½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 5,409 ft (1,648 m) |
| Time: | 11 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints