UK Postcode DG3 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode DG3 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in Dumfries and Galloway, Scotland that have DG3 in their UK Postcode include:
• Auchenbrack • Auchenhessnane • Barndennoch • Benbuie • Breckonside • Burnhead • Carronbridge • Castlefairn • Clonrae • Closeburn • Crawfordton • Croalchapel • Crossford • Dabton • Dalgonar • Durisdeer • Enterkinfoot • Gatelawbridge • Gateslack • Glencrosh • Glenmanna • Keir Mill • Kirkland • Lochurr • Moniaive • Penpont • Polgown • Thornhill • Tynron •
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 2,091 ft (637 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 13.75 miles (22 km) |
| Ascent: | 3,206 ft (977 m) |
| Time: | 8.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 2,881 ft (878 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 12.25 miles (19.5 km) |
| Ascent: | 2,750 ft (838 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 3,781 ft (1,152 m) |
| Time: | 9 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 2,206 ft (672 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 13 miles (22 km) |
| Ascent: | 3,823 ft (1,165 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 3,236 ft (986 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 13.25 miles (21 km) |
| Ascent: | 2,586 ft (788 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,699 ft (518 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 12.25 miles (19.5 km) |
| Ascent: | 3,305 ft (1,007 m) |
| Time: | 7.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 958 ft (292 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 3,482 ft (1,061 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 2,018 ft (615 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 2,832 ft (863 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,877 ft (572 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 13.75 miles (22 km) |
| Ascent: | 1,861 ft (567 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14.75 miles (23.5 km) |
| Ascent: | 2,609 ft (795 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,917 ft (584 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 2,009 ft (612 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 2,793 ft (851 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 1,503 ft (458 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,520 ft (463 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 758 ft (231 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 2,018 ft (615 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 630 ft (192 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 12.25 miles (19.5 km) |
| Ascent: | 3,062 ft (933 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 10.5 miles (17 km) |
| Ascent: | 2,903 ft (885 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,292 ft (394 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 2,624 ft (800 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |