Seventeen easy to follow walks from Great Langdale National Trust Campsite, Great Langdale, The Lake District, Cumbria, England
To reach Great Langdale National Trust Campsite, Great Langdale, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N54.44725 and Lon = W3.09177 or postcode: LA22 9JU
Not familiar with this campsite?
Seventeen easy to follow walks from Great Langdale National Trust Campsite, Great Langdale, The Lake District, Cumbria, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7 km) |
| Ascent: | 1,902 ft (580 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,447 ft (441 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.5 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 2,645 ft (806 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,976 ft (602 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 1,968 ft (600 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 2,770 ft (844 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 3,046 ft (928 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 2,924 ft (891 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 2,271 ft (692 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.25 miles (18 km) |
| Ascent: | 3,604 ft (1,098 m) |
| Time: | 7.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 4,007 ft (1,221 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 3,459 ft (1,054 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 3,387 ft (1,032 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 3,580 ft (1,091 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.5 miles (20 km) |
| Ascent: | 4,684 ft (1,428 m) |
| Time: | 9.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.25 miles (18 km) |
| Ascent: | 3,883 ft (1,183 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.75 miles (19 km) |
| Ascent: | 4,680 ft (1,426 m) |
| Time: | 9 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints