10 easy-to-follow walk route maps of all grades in The Southern Uplands region of Scotland
Ten easy-to-follow walk route maps of all grades in The Southern Uplands region of Scotland in Walk Grade Order
The Southern Uplands is the area enclosed by an imaginary line connecting:
- Cloch Point to Glasgow via the Firth of Clyde and the River Clyde to the North
- Glasgow to Gretna Green via the River Clyde to Larkhill and then the M74 via Douglas, Moffat and Lockerbie to the North East
- Gretna Green to Mull of Galloway via the Solway Firth to the South
- Mull of Galloway to Cloch Point via the North Chanel past Portpatrick, Ballantrae, Ailsa Craig, Girvan, Ayr and Irvine and then the Firth of Clyde to the East
Tap/mouse over a coloured circle (1-3 easy walks, 4-6 moderate walks, 7-9 hard walks) and click to select.
See this list of walks, routes & maps in:
Grade Order |
Length Order |
Time Order |
Walk Number or
Start Location Order
NB. To reverse (toggle) this order, click Grade Order again
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 834 ft (254 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 13.75 miles (22 km) |
| Ascent: | 3,206 ft (977 m) |
| Time: | 8.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 2,091 ft (637 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 1,011 ft (308 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 2,206 ft (672 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 13 miles (22 km) |
| Ascent: | 3,823 ft (1,165 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 2,881 ft (878 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.25 miles (19.5 km) |
| Ascent: | 2,750 ft (838 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 3,781 ft (1,152 m) |
| Time: | 9 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (9 km) |
| Ascent: | 391 ft (119 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
See this list of walks, routes & maps in:
Grade Order |
Length Order |
Time Order |
Walk Number or
Start Location Order
NB. To reverse (toggle) this order, click Grade Order again