UK Postcode BH20 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode BH20 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in Dorset, England that have BH20 in their UK Postcode include:
• Arne • Bere Regis • Bloxworth • Bovington Camp • Church Knowle • Coombe Keynes • Corfe Castle • East Burton • East Creech • East Lulworth • East Morden • East Stoke • Kimmeridge • Kingston • Lane End • Lulworth Camp • Morden • Norden • Ridge • Sandford • Steeple • Stoborough • Stoborough Green • Stokeford • Tyneham • Wareham • West Holme • West Lulworth • Wool •
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,191 ft (363 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.25 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 1,234 ft (376 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,388 ft (423 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 754 ft (230 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.25 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 322 ft (98 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 561 ft (171 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 643 ft (196 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 499 ft (152 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 847 ft (258 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,037 ft (316 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 994 ft (303 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,070 ft (326 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 1,158 ft (353 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 811 ft (247 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 558 ft (170 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (9 km) |
| Ascent: | 630 ft (192 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 1,303 ft (397 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (9 km) |
| Ascent: | 397 ft (121 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 2.25 miles (3.5 km) |
| Ascent: | 164 ft (50 m) |
| Time: | 1 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.25 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 896 ft (273 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 600 ft (183 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 1,126 ft (343 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 3 ft (136 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 443 ft (135 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 985 ft (300 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 610 ft (186 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 656 ft (200 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 387 ft (118 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 374 ft (114 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 660 ft (201 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf