Eight easy to follow pub walks from The Inn on the Lake, Glenridding, The Lake District, Cumbria, England
To reach The Inn on the Lake, Glenridding, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N54.54540 and Lon = W 2.94887
Not familiar with this pub?
Eight easy to follow pub walks from The Inn on the Lake, Glenridding, The Lake District, Cumbria, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,299 ft (396 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 1,814 ft (553 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 3,278 ft (999 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 3,382 ft (1,031 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.75 miles (17 km) |
| Ascent: | 3,449 ft (1,051 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 13 miles (21 km) |
| Ascent: | 4,359 ft (1,329 m) |
| Time: | 9.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.5 miles (18.5 km) |
| Ascent: | 4,418 ft (1,346 m) |
| Time: | 8½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 4,020 ft (1,225 m) |
| Time: | 8 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints