Eight easy to follow pub walks from The George Hotel, Youlgreave, The Peak District, Derbyshire, England
To reach The George Hotel, Youlgreave, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N53.17634 and Lon = W 1.68463
Not familiar with this pub?
Eight easy to follow pub walks from The George Hotel, Youlgreave, The Peak District, Derbyshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6 km) |
| Ascent: | 610 ft (186 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.5 miles (10.5 km) |
| Ascent: | 1,145 ft (349 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.75 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,532 ft (467 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,477 ft (450 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 1,342 ft (409 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,696 ft (517 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.75 miles (20.5 km) |
| Ascent: | 1,956 ft (596 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 15 miles (24 km) |
| Ascent: | 1,831 ft (558 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints