Five easy to follow pub walks from The Long Mynd Hotel, Church Stretton, Shropshire, England
To reach The Long Mynd Hotel, Church Stretton, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N52.53557 and Lon = W 2.81372
Not familiar with this pub?
Five easy to follow pub walks from The Long Mynd Hotel, Church Stretton, Shropshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 5.25 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 945 ft (288 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,214 ft (370 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9 km) |
| Ascent: | 1,027 ft (313 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.75 miles (14 km) |
| Ascent: | 1,387 ft (423 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 2,435 ft (742 m) |
| Time: | 6.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints