UK Postcode DE12 - The 30 nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you
The thirty nearest easy-to-follow, circular walk route maps to you in UK Postcode DE12 in Walk Grade Order
The UK cities, towns and villages in Leicestershire, England that have DE12 in their UK Postcode include:
• Appleby Magna • Appleby Parva • Caldwell • Catton Hall • Chilcote • Coton in the Elms • Donisthorpe • Linton • Lullington • Measham • Moira • Netherseal • Norris Hill • Oakthorpe • Overseal • Rosliston • Short Heath • Snarestone • Stretton en le Field • Walton-on-Trent •
Vital Statistics:
| Length: | 3.5 miles (5.5 km) |
| Ascent: | 289 ft (88 m) |
| Time: | 1.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.75 miles (11 km) |
| Ascent: | 876 ft (267 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.25 miles (19.5 km) |
| Ascent: | 1,930 ft (588 m) |
| Time: | 6½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.5 miles (10.5 km) |
| Ascent: | 745 ft (227 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,010 ft (305 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 843 ft (257 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 918 ft (280 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 508 ft (155 m) |
| Time: | 2 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 735 ft (224 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 941 ft (287 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 15.5 miles (24.5 km) |
| Ascent: | 1,742 ft (531 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,099 ft (335 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,453 ft (446 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,056 ft (322 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (12.5 km) |
| Ascent: | 1,007 ft (307 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 623 ft (190 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,969 ft (600 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,486 ft (453 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 2,146 ft (654 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 754 ft (230 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 1,080 ft (329 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.5 miles (18 km) |
| Ascent: | 1,267 ft (386 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,588 ft (484 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 705 ft (215 m) |
| Time: | 1.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 860 ft (262 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 830 ft (253 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.5 miles (18.5 km) |
| Ascent: | 1,572 ft (479 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.75 miles (11 km) |
| Ascent: | 623 ft (190 m) |
| Time: | 3.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 689 ft (210 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 3 miles (5 km) |
| Ascent: | 1,040 ft (317 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints