Five easy to follow pub walks from The Bridge Inn, Curbar, The Peak District, Derbyshire, England
To reach The Bridge Inn, Curbar, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N53.26620 and Lon = W 1.63117
Not familiar with this pub?
Five easy to follow pub walks from The Bridge Inn, Curbar, The Peak District, Derbyshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 869 ft (265 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.75 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,122 ft (342 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,257 ft (383 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 1,509 ft (460 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.75 miles (17 km) |
| Ascent: | 1,493 ft (455 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints