Four easy to follow pub walks from The New Inn, Flash, The Peak District, Staffordshire, England
To reach The New Inn, Flash, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N53.20180 and Lon = W 1.9637
Not familiar with this pub?
Four easy to follow pub walks from The New Inn, Flash, The Peak District, Staffordshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 942 ft (287 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 991 ft (302 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,464 ft (446 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 1,953 ft (595 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints