Three easy to follow pub walks from The Smithy Arms, Rhuallt, Denbighshire, Wales
To reach The Smithy Arms, Rhuallt, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N53.26492 and Lon = W 3.38882
Not familiar with this pub?
Three easy to follow pub walks from The Smithy Arms, Rhuallt, Denbighshire, Wales
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 4 miles (6.5 km) |
| Ascent: | 715 ft (218 m) |
| Time: | 2.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 962 ft (293 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,359 ft (141 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints