Five easy to follow pub walks from The Buck Inn, Buckden, The Yorkshire Dales, North Yorkshire, England
To reach The Buck Inn, Buckden, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N54.19126 and Lon = W 2.09053
Not familiar with this pub?
Five easy to follow pub walks from The Buck Inn, Buckden, The Yorkshire Dales, North Yorkshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 7.25 miles (11.5 km) |
| Ascent: | 991 ft (302 m) |
| Time: | 3½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,802 ft (549 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,766 ft (538 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 12.5 miles (20 km) |
| Ascent: | 2,099 ft (640 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,906 ft (581 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf