Four easy to follow pub walks from The Queens Arms, Taddington, The Peak District, Derbyshire, England
To reach The Queens Arms, Taddington, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N53.23607 and Lon = W 1.78244
Not familiar with this pub?
Four easy to follow pub walks from The Queens Arms, Taddington, The Peak District, Derbyshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 880 ft (268 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 1,342 ft (409 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,812 ft (555 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 15.25 miles (24.5 km) |
| Ascent: | 1,759 ft (536 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints