Walks Routes Maps from Howtown in The Far Eastern Fells, The Lake District, Cumbria in Walk Grade Order
Route maps for Walks that start, or go through, Howtown in The Far Eastern Fells, The Lake District, Cumbria, England in Walk Grade Order
Details of refreshments, pubs & parking are included on each Howtown walk description.
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 912 ft (278 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 1,292 ft (394 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 2,283 ft (696 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 1,994 ft (608 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 11.25 miles (18 km) |
| Ascent: | 2,736 ft (834 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 9.75 miles (15.5 km) |
| Ascent: | 3,470 ft (1,058 m) |
| Time: | 7 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 14.5 miles (23 km) |
| Ascent: | 4,555 ft (1,388 m) |
| Time: | 9.75 hrs |
| Grade: |  |
See more easy-to-follow circular walks in The Lake District
See more easy-to-follow circular walks in Cumbria