Walks Routes Maps from Honister Pass in The Western Fells, The Lake District, Cumbria in Walk Grade Order
Route maps for Walks that start, or go through, Honister Pass in The Western Fells, The Lake District, Cumbria, England in Walk Grade Order
Details of refreshments, pubs & parking are included on each Honister Pass walk description.
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9 km) |
| Ascent: | 2,340 ft (731 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 3,016 ft (919 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 3,289 ft (1,002 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 2,756 ft (840 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 8.5 miles (13.5 km) |
| Ascent: | 4,260 ft (1,298 m) |
| Time: | 7.25 hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 3,965 ft (1,208 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Vital Statistics:
| Length: | 10.5 miles (17 km) |
| Ascent: | 4,693 ft (1,430 m) |
| Time: | 8½ hrs |
| Grade: |  |
See more easy-to-follow circular walks in The Lake District
See more easy-to-follow circular walks in Cumbria