Nine easy to follow pub walks from The Devonshire Arms, Baslow, The Peak District, Derbyshire, England
To reach The Devonshire Arms, Baslow, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N53.24590 and Lon = W 1.6135
Not familiar with this pub?
Nine easy to follow pub walks from The Devonshire Arms, Baslow, The Peak District, Derbyshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 3.5 miles (5.5 km) |
| Ascent: | 528 ft (161 m) |
| Time: | 2 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 6.5 miles (10.5 km) |
| Ascent: | 735 ft (224 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.5 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 869 ft (265 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5.75 miles (9 km) |
| Ascent: | 890 ft (271 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 607 ft (185 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 7.5 miles (12 km) |
| Ascent: | 1,257 ft (383 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 1,509 ft (460 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.75 miles (17 km) |
| Ascent: | 1,493 ft (455 m) |
| Time: | 5½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 11.75 miles (19 km) |
| Ascent: | 1,559 ft (475 m) |
| Time: | 5.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf