Four easy to follow pub walks from The Inn at Ginshill, Grinshill, Shropshire, England
To reach The Inn at Ginshill, Grinshill, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N52.80586 and Lon = W 2.71119
Not familiar with this pub?
Four easy to follow pub walks from The Inn at Ginshill, Grinshill, Shropshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 351 ft (107 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5.25 miles (8.5 km) |
| Ascent: | 459 ft (140 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 6.25 miles (10 km) |
| Ascent: | 558 ft (170 m) |
| Time: | 2.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 797 ft (243 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints