Six easy to follow pub walks from The Stag Inn, Dufton, Cumbria, England
To reach The Stag Inn, Dufton, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N54.62016 and Lon = W 2.48307
Not familiar with this pub?
Six easy to follow pub walks from The Stag Inn, Dufton, Cumbria, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 703 ft (214 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 1,139 ft (347 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.25 miles (18 km) |
| Ascent: | 2,206 ft (672 m) |
| Time: | 6.25 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 10.75 miles (17 km) |
| Ascent: | 1,976 ft (602 m) |
| Time: | 6 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 11.25 miles (18 km) |
| Ascent: | 2,629 ft (801 m) |
| Time: | 6.75 hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 12.75 miles (20.5 km) |
| Ascent: | 2,819 ft (859 m) |
| Time: | 7½ hrs |
| Grade: |  |
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints