Six easy to follow pub walks from The Peacock, Bakewell, The Peak District, Derbyshire, England
To reach The Peacock, Bakewell, in-car SatNav users should select the Latitude/Longitude (Lat Lon) screen and enter:
Lat = N53.21367 and Lon = W 1.67341
Not familiar with this pub?
Six easy to follow pub walks from The Peacock, Bakewell, The Peak District, Derbyshire, England
Scroll down the list of walks below & click on each walk title (in blue) to locate it on the map above.
Vital Statistics:
| Length: | 4.75 miles (7.5 km) |
| Ascent: | 230 ft (70 m) |
| Time: | 2 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,332 ft (406 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10.25 miles (16.5 km) |
| Ascent: | 1,477 ft (450 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,273 ft (388 m) |
| Time: | 4.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 9 miles (14.5 km) |
| Ascent: | 1,257 ft (383 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Vital Statistics:
| Length: | 10 miles (16 km) |
| Ascent: | 1,578 ft (481 m) |
| Time: | 5.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf