7 easy to follow walk route maps of all grades that include part of The Burnley Way
The Burnley Way is a 64km (40 miles) circular footpath starting and finishing in Burnley in Lancashire, England.
The Burnley Way is waymarked by B and bird logo.
See this list of walks, routes & maps in:
Grade Order |
Length Order |
Time Order |
Walk Number or
Start Location Order
NB. To reverse (toggle) this order, click Grade Order again
Vital Statistics:
| Length: | 6 miles (9.5 km) |
| Ascent: | 814 ft (248 m) |
| Time: | 3 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,230 ft (396 m) |
| Time: | 4.25 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 951 ft (290 m) |
| Time: | 4 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 9.5 miles (15 km) |
| Ascent: | 1,543 ft (470 m) |
| Time: | 5 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 7 miles (11 km) |
| Ascent: | 1,198 ft (365 m) |
| Time: | 3.75 hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 8.25 miles (13 km) |
| Ascent: | 1,870 ft (570 m) |
| Time: | 4½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
Vital Statistics:
| Length: | 5 miles (8 km) |
| Ascent: | 752 ft (229 m) |
| Time: | 2½ hrs |
| Grade: |  |
Walk route map pdf
Detailed walk route map PDF
complete with GPS Waypoints
See this list of walks, routes & maps in:
Grade Order |
Length Order |
Time Order |
Walk Number or
Start Location Order
NB. To reverse (toggle) this order, click Grade Order again